MEZINÁRODNÍ FIELD TRIAL PRO RETRIEVERY – MFTR
Cílem MFTR je vybrat nejlepší psy, kteří umějí dohledat střelenou a postřelenou zvěř a mají specifickou vlastnost retrieverů, zapamatovat si dopad střelené zvěře, prokazjí iniciativu k práci a dobře aportují zvěř bez jejího poškození mačkáním.
Retriever na svém místě nebo u nohy vůdce se musí chovat klidně, aby se nechal navést na místo dopadu zvěře pokud to sám neviděl.
Tento zkušební řád vyhovuje předpisu F.C.I., který požaduje konat samostatně zkoušku přinášení na praktických honech a retrieveři tak prokazjí loveckou upotřebitelnost. FTR je možno provést v době povolených společných lovů na bažanty, kachny a zajíce. FTR probíhá jako ploužení, obstavená leč nebo leč kruhová.
Žádný pes nemůže být klasifikován, pokud neaportuje z hluboké vody. Pokud nebyli psi v průběhu zkoušek zkoušeni z hluboké vody, musí se provést přinášení kachny z hluboké vody, případně i se studenou zvěří. Pokud není žádná voda k dispozici, musí vůdce prokázat, že pes absolvoval zkoušku, kde úspěšně aportoval kachnu z vody. Dokladem je soudcovská tabulka z dříve vykonaných zkoušek a známka z přinášení kachny z hluboké vody se opíše do tabulky MFTR.
Účast: MFTR se může zúčastnit retriever ve věku nejméně 12měsíců. Tento věk musí dosáhnout den před konáním MFTR. Další podmínkou účasti je úspěšné složení některé ze zkoušek PZ, LS, SZVPR nebo ZPR.
Rozhodčí deleguje ČMMJ Praha na návrh chovatelského klubu, na každých 6psů ve skupině dvojici rozhodčích a pro zkoušku jednoho vrchního rozhodčího. Na MFTR posuzují rozdhodčí s kvalifikací pro MFTR.
Hodnocení práce:
- vylosováním psů při zahájení se určí pořadí účastníků pro první kolo. Další kola a postup určí vrchní rozhodčí. MFTR se vždy ukončí rozstřelem o první 4místa. K tomuto jsou přizváni všichni 4psi, kteří mají ještě šanci zvítězit na MFTR podle výběru sboru rozhodčích. Tito jsou seřazeni do jedné linie. Tento rozstřel je posuzován jako samostatná zkouška a psi dostanou tolik aportů, kolik rozhodčí uznají za nezbytné. O konečném výsledku rozhoduje celý sbor rozhodčích. Vítěz získá CACIT, druhý v pořadí Res.CACIT. CACT a Res.CACT dostanou nejlepší jedinci v I.ceně v každém plemeni. CACIT není nárokový titul a nemusí být udělen, jestliže tomu neodpovídá kvalita výkonu.
Vůdce se rozhodne, zda retrievera povede na řemeni nebo volně bez řemenu a obojku. Pes na řemeni musí být po celou dobu zkoušky naprosto klidný, nesmí řemen napínat ani se na něm zmítat, kňučet a štěkat. Pes volný nesmí během celé zkoušky vyrazit od nohy vůdce bez povelu s úmyslem přinést zvěř tak, že musí být zastaven povelem. Střelenou zvěř může retriever přinést jen na pokyn rozhodčího, nemusí s ní usednout, ale musí jí předat do ruku vůdci!
Vylučující chyby:
- volný pes vyrazí bez povelu pro zvěř, napínání na řemenu, záměna zvěře, trestání psa, agresivní chování psa, mačkání zvěře, načínání, hrobaření, kňučení, štěkot psa, strach z výstřelu, honění zdravé zvěře, lovení se zvěří v mordě, nedohledání zvěře, kterou však za stejných podmínek dohledal následující pes nebo ji nalezl rozhodčí, odmítnutí vstoupit do vody a odmítnutí aportu nalezené zvěře, trvale velmi hlasité povely vůdce.
CACIT bude F.C.I. oficielně uznán jen tehdy, když na MFTR startovalo nejméně 6retrieverů. Kluby mohou pořádat také NFTR (národní FTR), za stejných podmínek jako MFTR, kde se může zadat titul CACT, jestliže startovalo aspoň 6retrieverů.
Disciplíny:
1. Nos
2. Poslušnost a ovladatelnost
3. Radost z práce
4. Chování po výstřelu
5. Klid před zvěří
6. Vyhledání a dohledávka
7. Přinášení
8. Vodění volné x Vodění na řemeni
9. Přinášení kachny z hluboké vody
Popis disciplín:
Nos
Kvalitu nosu posuzují rozhodčí v průběhu celých zkoušek. Rozhodčí posuzují nos tak, že zvažují všechny okolnosti, zvláště vzdálenost na jakou pes zvěř navětřil, jaké jsou právě povětrnostní podmínky, síla větru, vlhkost a teplota vzduchu, povaha terénu, porost apod. Jemný nos se ukáže rychlým nalezením zvěře, rychlou reakcí při navětření zvěře, rychlým zareagováním při ztrátě stopy na vlečce a jejím rychlým znovu nalezením.
Slídění s dohledávkou, limitní disciplína-časový limit 15minut
Tato disciplína se provádí na prostoru 60 x 200 kroků. Rozhodčí vyberou vhodné místo s porostem, který lehce zakrývá pohozenou zvěř. Pomocí zálomků se označí výchozí bod, vzdálenost 150 kroků a 200 kroků. Do úseku od 150 do 200 kroků se z boku hodí jeden kus pernaté. Pohození zvěře nesmí pes vidět.
Vůdce na pokyn rozhodčího vyšle psa z výchozího bodu ke slídění a pomalu postupuje za slídícím psem. V době kdy pes dosáhne zálomku,který označuje 150 kroků, vůdce jedenkrát vystřelí a rovněž dojde k zálomku, kde zůstane stát. Pes pokračuje ve slídění tak, že prohledává úsek od 150 do 200 kroků a dohledává pohozenou zvěř.
Slídění musí být provedeno proti větru.
Časový limit pro tuto práci je 10 minut. Retriever musí přinést pohozenou zvěř. Práce se ukončí odevzdáním kusu zvěře.
Retriever má slídit plynule a vytrvale. Zdravou zvěř nesmí retriever štvát a toto má za následek snížení známky z poslušnosti. Z vyhrazeného prostoru nemá daleko vybíhat. Vůdce při práci může psa ovládat jemnými povely.
Tato disciplína prokáže radost z práce, hledání, přinášení stejně jako vytrvalost. Přinášení zvěře se hodnotí samostatně.
Dohledá-li pes pohozenou zvěř za 6 minut od zálomku označujícího 150 kroků, obdrží známku 4, do 8 minut známku 3, do 9 minut známku 2 a do 10 minut známku 1.Celková známka za dohledávku se může snížit za chyby při slídění!
Popis limitní disciplíny:
Při praktickém využití psa v myslivosti je nejdůležitější, aby pes střelenou, poraněnou nebo jiným způsobem zraněnou drobnou zvěř dohledal a přinesl vůdci. Proto je z praktického hlediska dostačující, když retriever dohledá pohozeného bažanta.
Zkouší se tak, že dohledávka navazuje na úvodní slídění. Pernatá zvěř se pohodí do krytiny proti větru a to tak, aby to pes neviděl. V případě pohozené zvěře vůdce postupuje se psem proti větru. Pernatou musí pes dohledat do 15minut od zálomku, který označuje 150kroků. Pokud pes nedohledá pernatou zvěř do 15minut, rozhodčí disciplínu ukončí a vůdci ukáže, kde zvěř leží a pes je z této disciplíny hodnocem známkou neuspěl. Pes musí vůdci donést alespoň na vzdálenost 3kroků a nemusí ji správně odevzdat. Neuspějí psi, které prokazatelně načínají nebo příliš tvrdým skusem zvěř poškozují. Vůdce může používat libovolné povely jak je zvykem v lovecké praxi.
Poslušnost a ovladatelnost
Poslušnost a ovladatelnost jsou základní dovednosti loveckého psa. Pes musí ochotně a okamžitě uposlechnout a vykonat každý hlasitý nebo jiný rozkaz svého vůdce. Nereaguje-li pes ihned na povel svého vůdce, považuje se to za chybu v poslušnosti. Pes, který z jakýchkoliv příčin neuposlechne svého vůdce a nedá se připoutat na vodítko, vylučuje se z dalšího posuzování. Když se vzdálí z vlivu svého vůdce a do 10 minut se nevrátí, vylučuje se rovněž ze zkoušek.
Radost z práce
Typickým znakem retrieverů je vrozená a neutuchající radost z práce. Projevuje se tím, že pes má stále zájem o práci a soustavně plní požadované úkoly. Psi, kteří neplní úkoly vůdce s nadšením, nemají radost z práce. Při posuzování radosti z práce se hodnotí úsilí psa a vůle po dobře vykonané práci, která se projevuje v průběhu celých zkoušek.
Chování po výstřelu
Před každým psem musí být vystřeleno tak, jak to požadují jednotlivé disciplíny. Pes se má po výstřelu chovat korektně. Střelba nesmí psa ovlivnit tak, že uteče nebo se zdráhá pracovat. Bojí-li se výstřelu nebo se po výstřelu vzdálí tak, že se nedá přivolat, dostává známku 0 a vylučuje se z dalšího posuzování. Tento důvod vyloučení se zapisuje do soudcovské tabulky.
Vůdce si může střílet sám, není-li držitelem zbrojního průkazu, bude za něj střílet střelec, kterého určí pořadatel.
Přinášení, limitní disciplína
Retrieveři jsou skupinou loveckých psů, kteří přinášejí zvěř zásadně s "měkkou mordou". Musí zvěř rychle uchopit do plné mordy, bez těžkostí přinést, odevzdat buď vůdci do ruky nebo s ní před vůdcem usednout. Při hodnocení musí rozhodčí brát v úvahu počasí, únavu psa, vzdálenost, ze které musel pes zvěř přinést apod.
Vůdce může dát psovi maximálně 3 povely k přinesení. Nepřinese-li pes zvěř ani na třetí povel hodnotí se známkou 0 a na zkouškách neobstojí.
Rozhodčí si dělají poznámky o přinášení psa ve všech disciplinách, kde měl pes možnost přinášet zvěř a ze všech takto získaných známek vypočtou aritmetický průměr jako známku výslednou.
Popis limitní disciplíny:
Je nutné, aby pes splnil přinášení jako při běžném výkonu práva myslivosti. Nepožaduje se striktní dodržování počtu povelů a pes musí zvěř přinést aspoň 3kroky pře vůdce. Rovněž pes nemusí zvěř správně odevzdat. Toleruje se vypuštění před vůdcem. Tato disciplína se hodnotí, pro získání lovecké upotřebitelnosti, jen z limitních disciplín!
Přinášení kachny z hluboké vody, limitní disciplína
Vůdce stojí se psem tak, aby pes viděl vhazování kachny na zrcadlo. Pes může být před výstřelem volný nebo upoutaný na vodítku. Na pokyn rozhodčího imituje vůdce výstřelem skutečný lov a rozhodčí současně vhodí kachnu do vody 10-15 metrů, pak je pes vypuštěn k přinášení. Retriever musí dokázat, že pro kachnu jde s chutí, že dobře plave a kachnu odevzdá vůdci do ruky. Může s kachnou i usednout.
Známkou 4 se hodnotí pes, který kachnu přinesl na jeden povel a korektně odevzdal. Uchopení kachny za letku, krk apod. není chyba.
Každý další povel k přinesení, uchopení, odevzdání nebo puštění kachny a vzdálení mordy od ní a opětovné uchopení bez povelu, snižují známku vždy o jeden stupeň.
Způsob přinesení se hodnotí samostatně.Časový limit 5minut.
Na ZV se může použít i jiná zvěř, například hobub atd.
Popis limitní disciplíny:
Úkolem této disciplíny je prokázat schopnost psa, že jde do vody a vynese střelenou kachnu na břeh. Je na vůdci zda před disciplínou ponechá psa volného nebo uvázaného. Disciplína se má zkoušet v přírodních vodních nádržích, nevhodné jsou vodní nádrže s příkrým nebo kolmým břehem. Kachnu do vody vhazuje rozhodčí a při vhození pomocník nebo vůdce vystřelí do vzduchu. Pes má kachnu do 5minut vynést na břeh a je vůdci dovoleno veškerá podpora psa. Podstatné je, aby pes do 5minut donesl kachnu nejméně do 3kroky k vůdci.
Neuspějí psi, kteří prokazatelné zvěř načínají, hrobaří nebo příliš tvrdým skusem poškozují.
Předmět | Nejnižší známka pro cenu | Koeficient | Max. bodů | Poznámka | ||
---|---|---|---|---|---|---|
I. | II. | III. | ||||
1. Nos | 3 | 3 | 1 | 8 | 32 | |
2. Poslušnost a ovladatelnost | 3 | 3 | 1 | 6 | 24 | |
3. Radost z práce | 3 | 2 | 1 | 4 | 16 | |
4. Chování po výstřelu | 3 | 2 | 1 | 3 | 12 | |
5. Klid před zvěří | 3 | 3 | 1 | 4 | 16 | |
6. Vyhledání a dohledávka | 3 | 3 | 1 | 6 | 24 | Obstál / Neobstál |
7. Přinášení | 3 | 2 | 1 | 5 | 20 | Obstál / Neobstál |
8. Vodění volné x Vodění na řemeni | 3 | 2 | 1 | 8 2 |
32 8 |
|
9. Přinášení kachny z hluboké vody | 3 | 3 | 1 | 4 | 16 | Obstál / Neobstál |
Nejnižší počet bodů pro cenu | 168 | 115 | 96 | 192 |
Lovecká upotřebitelnost | Obstál | Neobstál |
---|