Home » Plemeno » Zkoušky » Lesní zkoušky

LESNÍ ZKOUŠKY RETRIEVERŮ – LZ

Lesní zkoušky kvalifikují retrievery k vyhledání, dohledání a přinesení usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné drobné i spárkaté zvěře a psi budou mít složenou zkoušku lovecké upotřebitelnosti z výkonu na drobnou i spárkatou zvěř. K získání lovecké upotřebilosti jen pro spárkatou zvěř, stačí splnit limitní disciplíny.


Disciplíny:

1. Nos
2. Slídění s dohledávkou
3. Přinášení vlečené pernaté zvěře
4. Přinášení vlečené srstnaté zvěře
5. Následování
6. Práce na barvě spárkaté zvěře
     a) vodič
     b) oznamovač
     c) hlásič
7. Chování na stanovišti
8. Odložení
9. Chování po výstřelu
10. Poslušnost a ovladatelnost
11. Vodění psa
12. Paměť k aportu - marking
13. Přinášení

Popis disciplín:
Nos
Kvalitu nosu posuzují rozhodčí v průběhu celých zkoušek. Rozhodčí posuzují nos tak, že zvažují všechny okolnosti, zvláště vzdálenost na jakou pes zvěř navětřil, jaké jsou právě povětrnostní podmínky, síla větru, vlhkost a teplota vzduchu, povaha terénu, porost apod. Jemný nos se ukáže rychlým nalezením zvěře, rychlou reakcí při navětření zvěře, rychlým zareagováním při ztrátě stopy na vlečce a jejím rychlým znovu nalezením.

Slídění s dohledávkou, limitní disciplína-časový limit 15minut
Tato disciplína se provádí na prostoru 60 x 200 kroků. Rozhodčí vyberou vhodné místo s porostem, který lehce zakrývá pohozenou zvěř. Pomocí zálomků se označí výchozí bod, vzdálenost 150 kroků a 200 kroků. Do úseku od 150 do 200 kroků se z boku hodí jeden kus pernaté. Pohození zvěře nesmí pes vidět. Vůdce na pokyn rozhodčího vyšle psa z výchozího bodu ke slídění a pomalu postupuje za slídícím psem. V době kdy pes dosáhne zálomku,který označuje 150 kroků, vůdce jedenkrát vystřelí a rovněž dojde k zálomku, kde zůstane stát. Pes pokračuje ve slídění tak, že prohledává úsek od 150 do 200 kroků a dohledává pohozenou zvěř. Slídění musí být provedeno proti větru. Časový limit pro tuto práci je 10 minut. Retriever musí přinést pohozenou zvěř. Práce se ukončí odevzdáním kusu zvěře. Retriever má slídit plynule a vytrvale. Zdravou zvěř nesmí retriever štvát a toto má za následek snížení známky z poslušnosti. Z vyhrazeného prostoru nemá daleko vybíhat. Vůdce při práci může psa ovládat jemnými povely. Tato disciplína prokáže radost z práce, hledání, přinášení stejně jako vytrvalost. Přinášení zvěře se hodnotí samostatně. Dohledá-li pes pohozenou zvěř za 6 minut od zálomku označujícího 150 kroků, obdrží známku 4, do 8 minut známku 3, do 9 minut známku 2 a do 10 minut známku 1.Celková známka za dohledávku se může snížit za chyby při slídění!
Popis limitní disciplíny:
Při praktickém využití psa v myslivosti je nejdůležitější, aby pes střelenou, poraněnou nebo jiným způsobem zraněnou drobnou zvěř dohledal a přinesl vůdci. Proto je z praktického hlediska dostačující, když retriever dohledá pohozeného bažanta.
Zkouší se tak, že dohledávka navazuje na úvodní slídění. Pernatá zvěř se pohodí do krytiny proti větru a to tak, aby to pes neviděl. V případě pohozené zvěře vůdce postupuje se psem proti větru. Pernatou musí pes dohledat do 15minut od zálomku, který označuje 150kroků. Pokud pes nedohledá pernatou zvěř do 15minut, rozhodčí disciplínu ukončí a vůdci ukáže, kde zvěř leží a pes je z této disciplíny hodnocem známkou neuspěl. Pes musí vůdci donést alespoň na vzdálenost 3kroků a nemusí ji správně odevzdat. Neuspějí psi, které prokazatelně načínají nebo příliš tvrdým skusem zvěř poškozují. Vůdce může používat libovolné povely jak je zvykem v lovecké praxi.

Přinášení vlečené pernaté zvěře
Tato disciplína se zkouší tak, aby pes musel přinést kus pernaté zvěře na vzdálenost 150 kroků a s jedním obloukovitým lomením v přehledném terénu nebo na volném poli. Vlečka se na zkouškách založí s bažantem. Vlečený bažant se nechá na konci vlečky. Vlečka má být založená v nízkém porostu a po větru. Zakládání vlečky nesmí pes vidět a rozhodčí, který vlečku zakládá, po jejím ukončení odejde v přímém směru nejméně 50 kroků a tam se ukryje. Vůdce přiloží psa na nástřel označený peřím. Asi 20 kroků od nástřelu může být pes veden na vodítku, potom musí být volně vypuštěn. Při vypuštění může pes dostat poslední povel k přinesení zvěře. Vůdce může psa nasadit celkem 3krát. Počet nasazení a způsob sledování vlečky nemá vliv na hodnocení. Čas se počítá od vypuštění psa při pvním nasazení. Přinese-li pes zvěř do 4 minut po vypuštění, hodnotí se známkou 4, do 6 minut známkou 3, do 8 minut známkou 2, do 10 minut známkou 1. Zvěř musí být vyspělá a nezávadná. Vlečka nesmí být založena na čerstvě pohnojeném nebo chemicky ošetřeném pozemku. Vzdálenost mezi jednotlivými vlečkami musí být nejméně 100kroků po celé dráze. Způsob přinášení a odevzdání zvěře se hodnotí samostatně v disciplíně přinášení.

Přinášení vlečené srstnaté zvěře-časový limit 12minut, limitní disciplína-časový limit 15minut
Zkouší se a hodnotí stejným způsobem jako u zvěře pernaté. Rozdíl je pouze v tom, že tato vlečka se zakládá na vzdálenost 200 kroků a je dvakrát obloukovitě lomená. Vlečka se zakládá s divokým nebo domácím králíkem zbarveným divoce. Přinese-li pes srstnatou do 6 minut hodnotí se známkou 4, do 8 minut se hodnotí známkou 3, do 10 minut se hodnotí známkou 2 a do 12 minut známkou 1.
Popis limitní disciplíny:
Vlečka se srstnatou zvěří se zakládá s divokým nebo domácím králíkem zbarveným odbobně. Ideální je zakládat vlečku po větru, ale není chybou, je-li vlečka založena s bočním větrem. Není přípustné zakládat vlečku proti větru. Vzdálenost mezi jednotlivými stopními dráhami je nejméně 100kroků. Na konci stopní dráhy se ponechá vlečená zvěř. Není dovolenou vlečenou zvěř ukrývat, ponechávat mimo stopní dráhu. Vlečku zásadně zakládá rozhodčí a od položené zvěře na konci stopní dráhy pokračuje nejméně 50kroků v přímém směru a dobře se ukryje. Vlečka se srstnantou zvěří je 200kroků dlouhá, 2x obloukovitě lomená. Pro splnění limitní disciplíny musí pes donést zvěř srsnatou z vlečky do 15minut. vůdce může dávat libovolné povely, co do obdahu a četnosti. Může psa opakovaně nasazovat během celých 15minut. Může však jít se psem maximálně 20kroků od nástřelu. Čas se počítá od vypuštění psa při prvním nasazení. Pes musí zvěř srstnatou donést k vůdci alespoň na 3kroky do časového limitu 15minut. Neuspějí psi, kteří prokazatelně zvěř načínají, hrobaří nebo příliš tvrdým skusem poškozují.

Následování
Myslivec má mít při odstřelu spárkaté zvěře psa vždy při sobě, aby mohl v případě postřelení zvěře tuto co nejdříve dohledat. Při zkoušení musí pes ukázat, že rozlišuje následování a volnou chůzi lesem. Zkouší se na lesní cestě, loveckém chodníku, okraji lesa apod., před práci na pobarvené stopě spárkaté zvěře.
Vůdce postupuje velmi pomalu, pes jde neupoutaný nebo upoutaný na vodítku, za ním nebo vedle jeho levé nohy. Pes musí myslivce sledovat pozorně, klidně a tiše, musí se dát nenápadným tichým povelem zastavit a stejným způsobem uvést do pohybu. Jakékoliv nápadnější pokyny vůdce, které odporují myslivecké praxi, jsou při následování nepřípustné a snižují známku z výkonu. Asi po 50 krocích se vůdce zastaví, vyčká na místě 30 vteřin, pes musí sedět nebo ležet. Potom se opět rozejdou a asi po 50 krocích se oba zastaví, pes si sedne nebo lehne a vůdce vystřelí. Pes musí zůstat naprosto klidný. Po výstřelu vůdce upoutá psa na vodítko. Před započetím následování musí vůdce rozhodčímu nahlásit, jak jej bude pes následovat.
Upoutaný pes je vždy klasifikován o jeden stupeň méně.

Práce na barvě spárkaté zvěře, limitní disciplína
Zkouší se na uměle pobarvené, 500-600kroků dlouhé stopě spárkaté (zpravidla srnčí) zvěře. Asi v polovině barvy se založí pobarvené lože a řádně se označí. Celkem je stopní dráha 2krát lomená. Na založení jedné stopy se použije 0,3l barvy (vepřová nebo ovčí krev, případně jakákoliv barva spárkaté zvěře). Pes se nasadí na stopu do 1-4hodin po jejím založení. Po založení stopy poznamená rozhodčí, který jí zakládal, přesný čas jejího založení, podepíše se a lístek připevní u začátku stopy. Tento časový údaj si rovněž rozhodčí poznamená do zápisníku, který má u sebe pro případný protest. Zakazuje se zakládat pobarvenou stopu proti směru stopní dráhy. Vzdálenost jednotlivých stopních drah nesmí být menší než 150 kroků. Barvy zakládají zásadně rozhodčí. bBarva se kape z láhve přes větvičky vsunuté do jejího hrdla, nebo z láhve z umělé hmoty se šroubovacím uzávěrem s dírkou. Zvěř položená na konci barvy musí být řádně zašitá v místě vývrhu. Vstřel a výstřel se ponechají nezašité. N jejím konci musí vždy ležet kus spárkaté zvěře. Spárkatá zvěř se nejprve položí na řádně označeném nástřelu a odtud se nese po každé dráze. Na loži se chvíli odloží. kus na konci barvy nesmí být stejný, jakým byla zhotovená stopní dráha. Dráhy se předem vyznačují na stromech buď papírky pro směr dopředu a dozadu nebo zpředu lístky a zezadu barvou. Značky, při zakládání barvy, pro směr dopředu se ponechají na prvních 20 krocích pro lepší orientaci. Pes může barvu vypracovat jako vodič na řemeni, oznamovač, hlasič.

- a) vodič na řemeni
Pes vede svého vůdce na barvářském řemeni nejméně 5m dlouhém až na konec dráhy, kde leží zhaslá zvěř. Známkou 4 se jeho výkon hodnotí tehdy, může-li vůdce psa sledovat volným krokem, ne klusem nebo dokonce během. Sejde-li ze stopy a sám se opraví, nepovažuje se to za chybu. Po celý čas musí být zřejmé, že pes je v barvářském řemeni zalehlý, že sleduje stopu s jistotou. Sejde-li však z barvy, musí alespoň jeden rozhodčí postupovat za ním a po 30 krocích ho zatroubením zastaví. Potom jsou vůdce a pes vráceni do místa, kde sešli z barvy, musí si ji sami najít a pokračovat po ní. Za každou takovou opravu se snižuje známka o jeden stupeň. Na barvu se pes může znovu, po chybě, nasadit nejvýše třikrát. Každé nové nasazení snižuje známku o jeden stupeň tak, že vypracování celé barvy až po třetím zbloudění a vrácení se na stopu se hodnotí známkou 1. Retriever může při práci na barvě jako vodič pobarvenou stopní dráhu vypracovat také volně, v těsném kontaktu s vůdcem. Za práci volně se připočítávají až dva body. Při práci jako oznamovač nebo hlasič musí retriever vždy k loži dojít na řemeni.

- b) oznamovač
Před započetím této disciplíny musí vůdce ohlásit rozhodčímu, jakým způsobem mu pes oznámí dosledovanou zvěř.
Od nástřelu po lože pracuje pes na řemeni vždy jako vodič. U lože ho vůdce vypustí a zbytek dráhy musí pes vypracovat volně, zvěř si ověří a vrátí se pro vůdce, který čeká na místě vypuštění. V případě, že pes mine lože bude pokračovat až do konce jako vodič, ale známka se mu sníží o jeden stupeň. rozhodčí na konci dráhy sleduje, zda si pes zvěř ověřil. Po odběhnutí psa od kusu zvěře oznámí rozhodčí zatroubením, že pes u zvěře byl a že se vrací. Po příchodu k vůdci musí mu pes dříve ohlášeným způsobem oznámit, že zvěř našel a snažit se vůdce dovést ke zvěři. Pes se musí pro vůdce vrátit do 10 minut od vypuštění. Selže-li pes (jako oznamovač může být vypuštěn pouze dvakrát) může vůdce požádat rozhodčího, aby mohl pes vypracovat zbytek barvy znovu jako vodič na řemeni. Známka za výkon se mu však sníží o jeden stupeň za každé nové nasazení na loži. Vůdce může psa při této práci povzbuzovat tak jak je zvykem v lovecké praxi. Přinese-li pes srnčí místo oznámení, práce se ukončí a pes se ohodnotí jako vodič známkou 3.

- c) hlásič
Až k loži pracuje vždy pes jako vodič na řemeni. U lože jej vůdce vypustí a zůstane stát na místě. Pes musí samostatně dosledovat kus a do 10 minut začít u něj hlásit. Hlášení musí trvat až do příchodu vůdce ke zvěři. Pes se nesmí žádným způsobem povzbuzovat nebo nutit hlásit. Není závadou, jsou-li v hlášení krátké odmlky. Selže-li pes (jako hlasič může být vypuštěn pouze dvakrát), může vůdce požádat rozhodčího, aby mohl pes vypracovat zbytek barvy znovu jako vodič na řemeni. Jestliže pes mine lože, postupuje se jako u oznamovače. Známka za výkon se mu však sníží o jeden stupeň. Přinese-li pes srnčí místo hlášení. práce se ukončí a pes se ohodnotí známkou 3 jako vodič.
Popis limitní disciplíny:
Úkolem této disciplíny je vyzkoušet psa, zda je schopen dohledat usmrcenou, postřelenou nebo jiným způsobem zraněnou spárkatou zvěř. Zkouší se na uměle pobarvené, 500-600kroků dlouhé stopě spárkaté zvěře. Asi v polovině se založí pobarvené lože a řádně se označí. Celkem je stopní dráha 2x lomená. Na založení jedné stopy se použije 0,3l krve. Pes se nasadí na stopu do 1-4hodin po jejím založení. Po založení stopy poznamená rozhodčí, který jí zakládal, přesný čas jejího založení, podepíše se a lístek připevní u začátku stopy. Zakazuje se zakládat pobarvenou stopu proti směru stopní dráhy. Barvy zakládají zásadně rozhodčí. Barva se kape z láhve přes větvičky vsunuté do jejího hrdla, nebo z láhve se šroubovacím uzávěrem s dírkou tak, že kapající má na zápěstí ruky, kterou provádí kapání, uvázán spárek zvěře položené na konci dráhy. Spárek je vlečen v pobarvené dráze! Zvěř položená na konci barvy musí být řádně zašitá v místě vývrhu. Vsřel a výstřel se ponechají nazašité. Na konci stopy musí vždy ležet kus zvěře.
Dráhy se předem vyznačují na stromech, buť papírky pro směr dopředu i dozadu, nebo zepředu lístky a zezadu barvou. Značky, při zakládání barvy, pro směr dopředu se ponechají na prvních 20krocíh pro lepší orientaci, ostatní pomocník při kapání odstraní. Pes může barvu vypracovat jako vodič na řemeni, oznamovač nebo hlasič.
Pes vede svého vůdce na barvářském řemeni nejméně 5m dlouhém, až na konec dráhy, kde leží zhaslá zvěř. Sejde-li ze stopy a sám se opraví, nepovažuje se to za chybu. Po celý čas musí být zřejmé, že pes je v barvářském řemeni zalehlý, že sleduje stopu s jistotou. Sejde-li však z barvy, musí alespoň jeden rozhodčí postupovat za ním a po 20krocích ho zatroubením zastaví. Potom jsou vůdce a pes vrácení do místa, kde sešli z barvy, musí si ji sami najít a pokračovat po ní. Pes může být na pobarvenou stopu nasazen nejvýše 5x (nasazení na nástřel se nepočítá) a musí do 1hodiny provést úspěsně dosledování.
Retriever může při práci na barvě pracovat jako vodič, ale pobarvenou stopní dráhu může vypracovat také volné, v těsném kontaktu s vůdcem. Při práci jako oznamovač nebo hlasič musí retriever vždy k pobarvenenému loži dojít na řemeni a odsud je vypuštěn.

Chování na stanovišti v lese
Při nahánění v lese má být pes na stanovišti naprosto klidný. Vůdce ho může mít buď volně odloženého nebo připoutaného na vodítku. Pes připoutaný obdrží vždy o jeden stupeň nižší známku. Pes nepokojný na stanovišti, kňučící, nervózní, který může zradit přibíhající zvěř a pes, který uteče z místa odložení nebo vyběhne za zdravou zvěří, se hodnotí známkou 0. Pro zkoušení této disciplíny se vůdci se psy rozestaví nejméně 30 kroků od sebe jako při obstavené leči. Honci s obvyklým lomozem nahánějí zvěř. Časový limit je 10 minut a každý vůdce po 2 minutách vystřelí loveckým způsobem.

Odložení
Volně odložený pes známého pro něho předmětu, přivázaný na rozvinutém barvářském řemenu nebo odložený volně u známého mu předmětu musí zůstat klidně na určeném místě 5minut. Přitom se vůdce vzdálí z jeho dohledu. Po uplynutí této doby se vůdce vrátí pro psa. Ten se musí nechat v klidu upoutat na vodítko. Je-li pes při odložení neklidný a poodejde za vůdcem na vzdálenost do 10kroků od místa odložení, nebo napne celý barvářský řemen dostane nejvýše známku 2. Když pes při odložení kňučí, štěká nebo smýká barvářským řemenem dostane jedině známku 0. Odložený pes na řememu nebo u volně známého mu předmětu dostane vždy o stupeň nižší známku.

Chování po výstřelu
Před každým psem musí být vystřeleno tak, jak to požadují jednotlivé disciplíny. Pes se má po výstřelu chovat korektně. Střelba nesmí psa ovlivnit tak, že uteče nebo se zdráhá pracovat. Bojí-li se výstřelu nebo se po výstřelu vzdálí tak, že se nedá přivolat, dostává známku 0 a vylučuje se z dalšího posuzování. Tento důvod vyloučení se zapisuje do soudcovské tabulky. Vůdce si může střílet sám, není-li držitelem zbrojního průkazu, bude za něj střílet střelec, kterého určí pořadatel.

Poslušnost a ovladatelnost
Poslušnost a ovladatelnost jsou základní dovednosti loveckého psa. Pes musí ochotně a okamžitě uposlechnout a vykonat každý hlasitý nebo jiný rozkaz svého vůdce. Nereaguje-li pes ihned na povel svého vůdce, považuje se to za chybu v poslušnosti. Pes, který z jakýchkoliv příčin neuposlechne svého vůdce a nedá se připoutat na vodítko, vylučuje se z dalšího posuzování. Když se vzdálí z vlivu svého vůdce a do 10 minut se nevrátí, vylučuje se rovněž ze zkoušek.

Vodění psa
Volně odložený pes bez známého pro něho předmětu, přivázaný na rozvinutém barvářském řemenu nebo odložený volně u známého mu předmětu musí zůstat klidně na určeném místě 5 minut. Přitom se vůdce vzdálí z jeho dohledu. Po uplynutí toto doby se vůdce vrátí pro psa. ten se musí nechat v klidu upoutat na vodítko. Je-li pes při odložení neklidný a poodejde za vůdcem na vzdálenost do 10 kroků od místa odložení, nebo napne celý barvářský řemen, dostane nejvýše známku 2. Když pes při odložení kňučí, štěká nebo smýká barvářským řemenem dostane jedině známku 0. Odložený pes na řemenu nebo u vlně známého mu předmětu dostane vždy o stupeň nižší známku.

Paměť k aportu - marking
Tato disciplína je specifickou vlastností retrieverů. Zkouší se na poli nebo louce s porostem, který má odhozenou zvěř lehce zakrývat. Používá se bažant, kachna nebo holub. Pes sedí nebo stojí volně vedle vůdce. Současně s výstřelem je asi 40 kroků před psem vyhozen do výšky jeden kus zvěře. Střelec stojí vedle rozhodčího, který vyhazuje zvěř. Pes s vůdcem pozorují vyhození zvěře. Pes musí zůstat klidný a pozorný. Na pokyn rozhodčího, asi po 10 vteřinách, vyšle vůdce psa pro zvěř. Pes si má zapamatovat místo dopadu zvěře a nejkratší cestou běžet pro zvěř. Způsob přinesení se hodnotí samostatně. Povzbuzování vůdce je dovoleno, ale soustavné povely snižují bodové ohodnocení. Retriever, který vyrazí pro zvěř samovolně bez povelu, musí být hodnocen maximálně známkou 1.

Přinášení
Retrieveři jsou skupinou loveckých psů, kteří přinášejí zvěř zásadně s "měkkou mordou". Musí zvěř rychle uchopit do plné mordy, bez těžkostí přinést, odevzdat buď vůdci do ruky nebo s ní před vůdcem usednout. Při hodnocení musí rozhodčí brát v úvahu počasí, únavu psa, vzdálenost, ze které musel pes zvěř přinést apod.
Vůdce může dát psovi maximálně 3 povely k přinesení. Nepřinese-li pes zvěř ani na třetí povel hodnotí se známkou 0 a na zkouškách neobstojí. Rozhodčí si dělají poznámky o přinášení psa ve všech disciplinách, kde měl pes možnost přinášet zvěř a ze všech takto získaných známek vypočtou aritmetický průměr jako známku výslednou.
Popis limitní disciplíny:
Je nutné, aby pes splnil přinášení jako při běžném výkonu práva myslivosti. Nepožaduje se striktní dodržování počtu povelů a pes musí zvěř přinést aspoň 3kroky pře vůdce. Rovněž pes nemusí zvěř správně odevzdat. Toleruje se vypuštění před vůdcem. Tato disciplína se hodnotí, pro získání lovecké upotřebitelnosti, jen z limitních disciplín!

Soudcovská tabulka LZ retrieverů
Předmět Nejnižší známka pro cenu Koeficient Max. bodů Poznámka
I. II. III.
1. Nos 3 3 1 8 32  
2. Slídění s dohledávkou 3 2 1 5 20 Obstál / Neobstál
3. Přinášení vlečené pernaté 2 1 1 5 20 Obstál / Neobstál
4. Přinášení vlečené srstnaté 3 2 1 5 20 Obstál / Neobstál
5. Následování 3 2 1 4 16  
6. Práce na barvě spárkaté zvěře   Obstál / Neobstál
     a) vodič 3 2 1 5 20+2  
     b) oznamovač 3 2 1 7 28  
     c) hlásič 3 2 1 8 32  
7. Chování na stanovišti 2 2 1 2 8  
8. Odložení 2 1 1 3 12  
9. Chování po výstřelu 2 1 1 3 12  
10. Poslušnost a ovladatelnost 3 3 1 6 24  
11. Vodění psa 2 2 1 2 8  
12. Paměť k aportu - marking 3 2 1 4 16  
13. Přinášení 3 2 1 6 24 Obstál / Neobstál
Nejnižší počet bodů pro cenu 183 146 122   244  


Lovecká upotřebitelnost
Lovecká upotřebitelnost Obstál Neobstál