Home » Plemeno » Úprava tollera

ÚPRAVA TOLLERA


Uši tollera:
Trojúhelníkové, středně veliké, nasazené vysoko daleko vzadu na lebce, jsou u nasazení velmi lehce zvednuté. Uši porostlé delšími chlupy na zadní straně záhybu a krátkými chlupy na zakulacených špičkách.

Dostaňte tollera do uvolněné pozice (položení na bok je obvykle dobré). Zlehka jednou rukou vytáhněte ucho dopředu a druhou uchopte mezi palec a ukazováček několik pramenů z chlupů za uchem. Jemně táhněte ven. Takhle pokračujte tak dlouho, dokud přebývající chlupy nemají požadovanou délku, jak potřebujete.

Vždy pamatujte: upravujte průběžně.

Jestliže začne být pes rozmrzelý, zastavte práci a pohrajte si s ním a pak teprve pokračujte:)

             Nohy tollera:
Toller se může proměnit strašlivý případ "Chlupatá noha". Chlupy mezi prsty opatřené plovací blánou a kolem polštářků inklinují k růstu dlouhých a značně vyčuhujících chlupů ve všech různých směrech, které pak zdůrazňují "chlupatý" vzhled.

             

Mnoho majitelů dává přednost upravené vypadající noze. Tam, kde psi jsou vystaveni sněhu, ledu, horší oblasti na čistotu se stává úprava nohy více než kosmetická úprava spíše úprava nezbytně nutná. Shluky ledu, bláta se mohou dostat mezi polštářky a to pak bývá příčinou zranění. Také ostnaté plody z polí se stávají hrozbou a mohou se dostat mezi polštářky.

co je potřeba: malé, ostré nůžky s kuličkou na konci (někdy se nazývají nosní/ušní nůžky) a hodně trpělivosti!

Dlouhé chlupy kolem polštářků upravte tak, že chlupy jemně táhneme ven a držíme je pevně oddělené. Pozor, mnoho psů je lechtivých. To může vést k tomu, že pes může škubnout nohou, proto nohu držte pevně a mluvte s ním a uklidňujte jej, že je všechno v pořádku:)

             

Pro upravení dlouhých chlupů z horní části, zlehka nechte Váš prst vést mezi prsty a vytáhněte dlouhé chlupy. Upravte a opakujte pohyb, dokud nebudou dlouhé chlupy pryč.

Také se ujistěte, že je noha upravená kolem vnějšku, když pes stojí. Nezapomeňte na dlouhé chlupy na zadní straně předních nohou cca 5 – 7,5 cm od spodní části tlap.

                   

Poznámka: jestliže má Váš toller trochu kratší přední nohy, ujistěte se, že upravujete optimálně k délce nohy. Naopak, jestliže má Váš toller trochu delší přední nohy, upravte pouze tak, aby budil dojem kratší nohy.


Ostatní zásady:
Pro:
•  jednou za týden pořádně vykartáčovat. Tím se zbavíme odumřelých chlupů a povzbudíme růst nové srsti.
•  jestliže se nám zdá být srst suchá a křehká (dobrá kontrolní oblast jsou záda a ocas), tak přidáme do krmení polévkovou lžíci slunečnicového oleje.
•  jednou za čas choďte na procházky po nerovných cestách. To pomáhá rozvinout chodidla a pevnou chůzi.


Proti:
•  neupravujte tollerovi ocas! Ten by měl být plný a chundelatý a ne zkrácený a oříznutí jako u zlatého retrievera
•  neupravujte tollerovi vousy na čenichu. Toller je používá na poli ke zjišťování směru větru a chrání jeho oči.
•  nečeště srst proti směru, abyste falešně zvýšili plnost srsti.
•  neignorujte dobrou zubní hygienu!