Home » Plemeno » Standard

Standard plemene

Nova Scotia duck tolling retriever
Standard FCI č. 312
Země původu: Kanada
Zařazení FCI: Skupina 8: přinašeči, slídiči a vodní psi, sekce: přinašeči, s pracovní zkouškou

Celkový vzhled a charakteristika:
Středně velký, silný, kompaktní, harmonický a dobře osvalený pes se silnými kostmi. Mnozí zástupci tohoto plemene působí trochu smutným dojmem. Jakmile začnou pracovat, jejich vzhled se rychle změní, je na nich vidět intenzivní soustředění a vzrušení. Při práci vykazují tito retrívři rychlou zpětnou akci, při které je hlava v jedné linii se hřbetem a stále se pohybujícím dlouze osrstěným ocasem. Toller je velmi inteligentní, učenlivý a vytrvalý pes. Jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem z vody i na zemi. Je vždy připraven k rychlé činnosti. Jeho výrazný smysl pro aportování a hravost jsou základy jeho schopnosti lákat kachny.

Hlava:
Dobře tvarovaná poněkud klínovitá. Široká lebka je jen lehce zakulacená, týlní kost nevystupuje, bez znatelných lící. Optimální míra mezi ušima je u psa 14 cm, tato šíře se zužuje asi na 4 cm na konci nosu. Délka hlavy je asi 23 cm od špičky nosu k týlní kosti. Hlava musí být vždy ve správných proporcích k tělu. Mírný stop. Čenichová partie se zužuje ke špičce nosu s dobře otevřenými nozdrami. Barvy nosu musí odpovídat zbarvení srsti nebo být černá. Spodní čelist je silná, ale zřetelně nevystupuje. Spodní linie čenichu probíhá v téměř rovné linii od předního okraje pysku k zadnímu okraji čelistní kosti, přičemž hloubka tlamy v myšlené linii stopu je větší než u nosu. Osrstění obličejové partie je krátké a jemné. Pysky dobře přiléhají, v profilu s lehkou křivkou, ovšem bez otevřeného volného pysku. Čelisti musí být dost silné, aby mohly unést větší pernatou zvěř, nepostradatelná je měkkost tlamy.

Chrup:
Úplný,skus nůžkový

Oči:
Posazené dosti daleko od sebe, mandlového tvaru a střední velikosti. Oči mají jantarovou nebo hnědou barvu. Výraz je milý, inteligentní. Orámování očí by mělo odpovídat barvě pysků.

Uši:
Trojúhelníkové, středně veliké, nasazené vysoko daleko vzadu na lebce, jsou u nasazení velmi lehce zvednuté. Uši jsou porostlé delšími chlupy na zadní straně záhybu a krátkými chlupy na zakulacených špičkách.

Krk:
Silně osvalený a dobře nasazený, středně dlouhý, bez sebemenšího náznaku volné kůže na hrdle.

Tělo:
Rovná horní linie, hřbet krátký a rovný. Bedra silná a svalnatá. Hluboký, dobře vyvinutý hrudní koš dosahuje až k loktům. Žebra dobře klenutá, ani sudovitá, ani plochá. Břicho mírně vtažené.

Ocas:
Ocas sleduje v prodloužení velmi lehce se svažující záď. Je široký u nasazení, hojně porostlý dlouhými chlupy, dosahuje až k hlezennímu kloubu. Ocas musí být nesen pod linií zad kromě případů, že je pozornost NSDTR vzrušena. Pak je přípustné, aby byl ocas nesen vysoko a zatočen. Nesmí se ovšem nikdy dotýkat zad.

Přední končetiny:
Vypadají jako dva paralelně stojící pilíře, jsou rovné, se silnými kostmi. Rameny svalnatá, lopatka šikmo vzad a dobře posazená, s ní je spojen výrazný kohoutek, který přechází v krátký hřbet. Lopatka a rameno jsou přibližně stejně dlouhé. Lokty přiléhají těsně k tělu, nevytáčení se ven ani dovnitř. Pohybují se volně a stejnoměrně. Zápěstí je silné, trochu šikmé. Tlapy opatřené silnými plovacími blánami jsou středně velké, zavřené a kulaté, s dosti kloubovitými prsty a tlustými polštářky. Paspárky se odstraňují.

Zadní končetiny:
Svalnaté, široké, rovné a rovnoběžné. Stehna jsou velmi svalnatá, přičemž stehno a lýtko je asi stejně dlouhé. Kolenní klouby jsou dobře zaúhlené, hlezenní klouby hluboko položené, nevytáčejí se ven ani dovnitř. Paspárky jsou nepřípustné.

Pohyb:
V pohybu budí NSDTR dojem síly, švihu a bezstarostnosti. Pohybuje se rychle kupředu. Tlapy by se neměly vytáčet ani dovnitř ani ven. Končetiny se pohybují v přímé linii. Když se krok zrychlí, měl by NSDTR ěžet s tlapami téměř v jedné linii, přičemž linie hřbetu zůstává rovná.

Osrstění:
Toller byl vyšlechtěn, aby aportoval z ledové vody. Proto musí mít dvojitou srst, která odpuzuje vodu. Je středně dlouhá a měkká, s ještě měkčí a hustou podsadou. Srst může být lehce zvlněná na hřbetě, jinak je ovšem hladká. Někdy se u zimní srsti objeví dlouhé volné vlny v oblasti hrdla. Delší srst na hrdle, za ušima a na zadní straně stehen a lýtek je měkká. Zadní strana předních končetin je mírně porostlá delší srstí.

Barva:
Vykazuje různé odstíny červené nebo oranžové, přičemž delší srst a spodní strana ocasu jsou barevně světlejší. Obvykle existuje přinejmenším jedna bílá skvrna - buď na špičce ocasu, tlapách ( nesmí ovšem dosahovat výše než doprostřed končetiny), hrudi a čele. NSDTR, který je jinak vysoce kvalitní, nesmí být hodnocen níže jen kvůli bílé skvrně. Pigmentace nosu, pysků a okrajů očí má mít masovou barvu, stejný tón jako má srst,nebo černou barvu.

Velikost:
Ideální velikost u psa staršího 18 měsíců je 48 - 51 cm, u feny starší 18 měsíců je to 45 - 48 cm. Jsou přípustné plus minus 3 cm. Hmotnost by měla být v poměru k velikosti a síle kostí. Orientačně: dospělý pes 20 - 23 kg, dospělá fena 17 - 20 kg.

Vady:
Hodnocení by mělo být přesně v poměru ke stupni odchylky.

- Předkus.
- Příliš krátký ocas, podlomený nebo zatočený nad hřbetem a dotýkající se hřbetu.
- Nedostatečná pevnost u dospělého Nova Scotia Duck Tolling Retrievra.
- Sbíhavá nebo rozbíhavá linie hlavy.
- Náhlý stop.
- Velké kulaté oči.
- Nos, okraje očí a oči v jiné než předepsané barvě.
- Výrazně růžový nos.
- Roztažené nebo tenké tlapy, prošlápnutý střed přední končetiny.
- Otevřená srst.
- Zakřivený nebo klesavý hřbet, ochablé kyčelní partie.
- Ocas nesený při pohybu pod linií hřbetu.

Vyřazující vady :
- Bílá na ramenou, okolo uší, na zadní straně krku, na hřbetě nebo na bocích.
- Stříbrná srst, šedý nádech v srsti, černá místa v srsti.
- Nedostatečné plovací blány mezi prsty.
- Předkus, křížový skus.
- U dospělých psů jakákoliv známka plachosti.
- Různobarevný nos (Wechselnase).
- Podkus větší než 3 mm.
- Jakákoliv jiná barva než odstíny červené nebo oranžové.

Poznámka :
Psi musí mít dvě zřetelná normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá do šourku.