Home

Za útoky psů nesou podle Nejvyššího soudu odpovědnost majitelé

Jistě jste v médiích zaznamenali zprávu věnující se dnešnímu problematickému stavu legislavity s právní odpovědností majitelů psů. Vypadá to, že se v nejbližší době dočkáme změn postihující nezodpovědné majitele.
Více se dozvíte z následující zprávy. Pokud by Vás tato problematika zajímala více, může si přečíst i právní rozbor legislativy (pod zprávou).
Můžeme Vám také slíbit, že se k uvedenému tématu ještě vrátíme jakmile se objeví něco nového.

Chovatelé psa jsou zodpovědní za své čtyřnohé miláčky. A to i v případech, kdy jim utečou z pozemku a někoho napadnou. Majitelé psů jsou proto povinni zabezpečit své psy tak, aby nemohli uniknout na veřejnost, a tam někoho napadnout. Rozhodl o tom Nejvyšší soud České republiky.
Pokud se to stane, dopouští se majitel psat trestného činu ublížení na zdraví. Stanovisko vydal nejvyšší soud, podle něhož by se nadále měly justiční orgány řídit v těchto případech tímto stanoviskem.
Jak informoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig, soud toto stanovisko vydal v souvislosti s projednáváním dovolání Ladislava Demetera z Litoměřicka, kterého Okresní soud v Litoměřicích loni v květnu odsoudil za trestný čin ublížení na zdraví k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok a nařídil zabrání tří psů - pitbulla, staffordshirského teriéra a jejich křížence.
Demeter, žijící v obci Nížebohy na Litoměřicku, dostatečně nezajistil oplocení svého pozemku, z něhož tři psi v noci z 27. na 28. březen 2004 utekli. Před vraty sousedního objektu společnosti Madaras pak napadli hlídače a způsobili mu mnohočetná zranění obličeje a krku, v jejichž důsledku hlídač na místě zemřel.
Rozsudek z Litoměřic potvrdil loni v říjnu odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem. Demeter tedy podal dovolání, které nyní Nejvyšší soud jako zjevně neopodstatněné odmítl.
Převzato ze stránek: www.novinky.cz