Home » Pořízení štěněte

Proč si třeba pořídit/nepořídit tollera

10 x PROČ SI POŘÍDIT TOLLERA
1. Když se podívají do Vašich očí, víte, že Vás milují (nebo jsou možná hladoví, nebo máte za zády schovaný balónek, či vodítko...)
2. Mají schopnost změnit se ve zlomku sekundy ze "shnilé brambory" v šíleného přinašeče.
3. Jsou nejlepší posilovače nálady na světě. Když máte tollera, kterému hodíte hračku a on se znovu a znovu nadšeně vrací pro další hod, musíte prostě sdílet jeho radost ze života.
4. Mají schopnost dorozumívat se s lidmi různými způsoby.
5. Jsou to psi ideální velikosti.
6. Také jsou chytří a snadno motivovatelní jídlem, hračkou, prostě čímkoliv, co se hýbe.
7. jsou to přirozeně schopní lovci i s někým, kdo nevěnuje nácviku příliš mnoho času.
8. Jsou obdaření hlídacími schopnostmi bez zbytečné uštěkanosti.
9. Je u nich nižší výskyt zdravotních problémů.
10. Pro mluví i jejich přirozeně voduodpudivý a krásný kožich, který se snadno udržuje a má samočistící schopnost.


10 x PROČ SI NEPOŘÍDIT TOLLERA
1. Línání a nepořádek - tolleři dvakrát do roka vydatně línají, jsou to psi, kteří rádi plavou, válí se apod. Nejsou to psi pro puntičkáře a alergiky.
2. Hlídejte si kočku - mnoho tollerů doma výborně vychází s kočkami i dalšími zvířaty. Mají však silný lovecký pud. Jestli nechcete, aby byla vaše kočka neustále honěna, není toto pes pro vás. Honičky budu jen hra - pravděpodobně.
3. Nečekej, že Tě budu chránit! tolleři jsou přirozeně ostražití k cizincům, ale jestli chcete psa, který vám poskytne ochranu, poohlédněte se jinde. I když jsou to vynikající hlídači a jejich štěkání může být víc než dostačující k odrazení zlodějů, nepoloží za vás život. Zřejmě zloděje nedovede s vrtícím ocasem k vašemu majetku, ae pravděpodobně se taky na zloděje nevrhne.
Existují však ale i výjimky.
4. Pískot - mnoho tollerů vydává pronikavý pískot, jako projev vzrušení a nedočkavosti. Nezasvěcenému se může zdát, že pes spolkl píšťalku. Je to vysoko posazený, šílený a hlasitý zvuk. Ne všichni tolleři pískají, ale většina ano. Pokud nejste schopni naučit svého psa tichosti, nebo žijete v místě, kde vás může psí pískot dostat do potíží, nebo prostě jen nemáte rádi psy, kteří hlučí, není toto plemeno pro vás. Pískot je většinou spíše reakce na vzrušivý podnět (voda, hračka, míček, vodítko), než ustavičné chování, ale pro někoho to může být otravné.
5. Nadšení - tolleři jsou lovečtí psi a byli vyšlechtěni k práci. Mají až neuvěřitelné nadšení pro práci a jsou schopni nosit cokoliv, dokud vám neupadne ruka. Tenisový loket není u majitelů tollerů ničím neobvyklým. Tihle aportovací blázni jsou schopni vylézt na strom, jen aby získali svůj aport. Možná vám to teď připadá roztomilé, ale většina lidí po čtyřstém hodu změní názor.
6. Není s každým nejlepší kámoš - jestli chcete psa, který bude s každým nejlepší přítel, není toller nic pro vás. Tolleři jsou vlídní a milí a hodně z nich je i poměrně společenských, ale jestli chcete psa s postojem: "Právě jsem tě potkal, jsi můj nejlepší kamarád" , toller by byl špatná volba. Tolleři budou cizí ve vaší přítomnosti vítat vesele, ale pravé nadšení mají vyhrazeno pouze pro rodinu a speciální osoby.
7. Řekl(a) jsi ne? Když dáte tollerovi prst, vezme si celou ruku a přijde si pro další. Tolleři jsou příliš chytří, aby vedli otevřené boje o nejvyšší postavení. Mnohem raději počkají, než vycítí nedostatek sil a využijí toho. Jestli nedokážete být důslední (vlídní, ale důslední) v dodržování domácích pravidel, brzy zjistíte, že hlava rodiny je zrzavá a má čtyři nohy. Nemyslí to zle, oni jsou prostě tak oportunističtí a fantasticky mazaní. Jestli nevládnete vy, budou vládnout oni.
8. Prostě udělej, co jsem ti řekl(a) - tolleři milují práci, ale vždy nejsou zrovna snadno cvičitelní jako jiná plemena. Potřebují neustále nové výzvy a být zaměstnaní, jinak se znudí a přestanou vám věnovat pozornost. Pravděpodobně taky zkusí spoustu jiných věcí, než udělají to, co chcete. Trpělivost, vynalézavost a přizpůsobivost jsou naprosto nezbytné. Jestli chcete psa, který se učí z knih, nebo pochybujete o své schopnosti cvičit psa, který je trochu odlišný od normy, není toller pro vás.
9. Chytrost, chytrost, chytrost - nic nemůže být tak stresující, jako pes s mozkem "na rozdávání". Udržet všechnu tuhle inteligenci na uzdě a zaměstnanou je velká výzva. Tihle psi POTŘEBUJÍ nejméně výcvik základní poslušnosti. Mnoho majitelů tollerů se věnuje hned několika aktivitám zároveň (lov, agility, flyball...), jen aby své psy zaměstnali. Dokonce i toller, který je "jen jako domácí mazlíček" POTŘEBUJE výcvik základní poslušnosti a šanci používat svůj mozek (učte je nosit noviny, poštu, naučte je triky...) nebo se stanou absolutně nesnesitelnými.
10. Zaměstnání - tolleři jsou energičtí psi a potřebují obrovské množství zážitků. I když nejsou tak hyperaktivní jako některá jiná plemena, potřebují mnoho cvičení, fyzických i psychických. Jestli hledáte psa, kterému stačí pěkná večerní procházka, tak račte vybírat dál. Vyčerpaný toller je "snesitelný" - to je pravidlo soužití s tímto psem. Pokud nemáte čas dát svému psovi alespoň hodinku cvičení denně, se spoustou aportování a plavání, není toller pro vás. Toller s přebytkem energie si najde zaměstnání sám a výsledky jsou málokdy potěšující. Jestli nemůžete tohoto psa zaměstnat, nepořizujte si ho. Tolleři jsou víc než většina plemen, jak duševně tak mentálně oddaní. Toller není psem pro každého.
Když je opravdu milujeme, nechceme je vidět v útulcích či stále jen zavřené v kotcích. Mějte to na paměti během výběru vaší "Malé rezavé aportovací mašinky".
Převzato ze stránek: Klub NSDTR UK (Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club of Great Britain)

Pokračování v článku Stále je pro mne toller ten nejvhodnější?